آرم و نشان

از نظر موضوعی نشانه (آرم) ها را می توان به گروه هایی مانند نشانه های تجاری و بازرگانی، نشانه های فرهنگی، نشانه های سیاسی و … تقسیم کرد. نشانه ها را از نظر بصری نیز به دو گروه نشانه های تصویری و نشانه های نوشتاری تقسیم می کنند. نشانه های تصویری معمولاً خلاصه شده ی تصویر انسان، حیوان، یا اشیا است. در نشانه های نوشتاری فقط از نوشته و حروف برای طراحی استفاده می شود و قابل تقسیم به دو گروه است: 1- نشانه هایی که با حرف اول نام موضوع یا مؤسسه طراحی شده است و 2- نشانه هایی که طراحی نام کامل موضوع است.

گاهی هم در مواقعی که نام موضوع یا موسسه طولانی است، حرف اول کلماتی که عنوان را ساخته اند، به دنبال یکدیگر می آیند، مانند “یونسکو (UNESCO)” که علامت اختصاری “سازمان تربیتی و علمی و فرهنگی ملل متحد” است و در ایران که “هما” از حروف اول کلمات عبارت “هواپیمایی ملی ایران” گرفته شده است و به جای آن به کار می رود.

ویژگی های بصری نشانه (آرم)

تناسب ویژگی های بصری و حال و هوای کلی نشانه (آرم) با موضوع آن؛
وجود وحدت، یکپارچگی و هماهنگی بین اجزای تشکیل دهنده نشانه (آرم)؛
وجود خلاقیت و ابداع در نشانه (آرم)؛
رعایت منطق لازم در اندازه ی سطوح و خطوط مثبت و منفی و پیچیدگی های رسامی نشانه (آرم) بر حسب موارد کاربرد آن؛
عدم تکیه به عوامل ناپایدار و گذرا؛
لحاظ جنبه های فرهنگی حاکم بر جامعه مخاطب؛
استفاده از رنگ؛

یک نشانه (آرم) خوب، در واقع مصداق اصطلاح “سهل و ممتنع” است؛ به این معنا که در نظر اول بسیار راحت و آسان جلوه می کند، اما وقتی در آن دقیق شویم و چگونگی کنار هم گذاشتن کلمات و صنایع و بدایع به کار رفته در آن را ببینیم، درمی یابیم که بسیار پیچیده است. خوشبختانه در هنرهای تصویری ایران به منبع عظیمی از نقش ها برمی خوریم که در نهایت استادی و مهارت طراحی شده اند. نقش های مربوط به آجر کاری ها، گچ بری ها و کاشی کاری ها، نقاشی ها و حکاکی ها، قالیبافی ها، و سایر دستباف ها نمونه های بی نظیر هنرمندانه ای از خلاصه و ساده شدن شکل های طبیعی است که دستمایه ی گرانبهایی برای طراحی نشانه و سایر آثار گرافیک معاصر محسوب می شود. در خوشنویسی نیز نمونه های شیوه ی طغری، خط کوفی بنایی، مهرهای امضا و سایر ترکیب های تصویری خوشنویسی نمونه های درخشان و هنرمندانه ای است که برای طراحی نشانه نوشته ها، می توانیم از آن ها بهره بگیریم و آن ها را اساس کار خود قرار دهیم.

✔️ پیشنهاد مقاله مرتبط :  بروشور چیست؟

طراحی آرم و نشان, طراحی گرافیک, طراحی لوگو، طراحی آرم, شرکت طراحی آرم, شرکت طراحی لوگو و آرم, طراحي, طراحی تایپو گرافی, طراحی نشان, آذم و نشان و لوگو, نشانه نوشتاری, نشانه تصویری

price

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

بله
خیر
از ارسال بازخورد شما برای ارتقای کیفیت مطالب سپاسگزاریم 🌹🙏
برچسب‌ها:, , ,
  • اپراتور شماره 1 چاپ و تبلیغات سرویس های طلایی
  • 8 آذر 1394
  • 1951 بازدید
  • بروزرسانی : 15 اردیبهشت 1403

اشتراک گذاری :  |   |   |   |   |   | 
×