طراحي وب سایت دارای نکات ریز مهمی است که حائز اهمیت هستند. نخستین نکته مهم ظاهر سایت است، زیرا اولین چیزی است که بازدید کنندگان هنگام ورود به یک سایت به آن توجه می کنند. انسان ها سلیقه های متفاوتی دارند، اما هنگامی که­­­­­­­­­ وارد دنیای وب می شوند دنبال تعدادی مؤلفه هستند تا تصمیم بگیرند که به چه کسی اعتماد کنند، از چه کسی پیروی کنند و چه کسی را تشویق کنند.

ساختار و طرح اولیه برای طراحی وب سایت حرفه ای:
بهتر است که در ابتدای کار و بعد از تعیین اهداف اصلی سایت، یک طرح اولیه یا به قولی اسکچ ( sketch ) وب سایت را بر روی یک تکه کاغذ ترسیم کنید تا نحوه چیدمان اولیه سایتتان را پیدا کنید . در واقع این کار باعث می شود تا یک ذهنیت ابتدایی و یک درک کلی از ساختار سایت و نحوه قرارگیری عناصر سایت در کنار هم را به سادگی و بدون طراحی بر روی کاغذ بیاورید و این کار شما را در طراحی بسیار راحتتر خواهد کرد و می توانید به راحتی ترسیم های مختلفی را داشته باشید تا در نهایت به شکل و ساختار دلخواهتان دست پیدا کنید.طراحی اولیه سایت

رنگ بندی سایت :
در انتخاب رنگ به هنگام طراحي وب سایت باید توجه کنید سایتی که در حال طراحی قالب آن هستید چه موضوعی دارد؟ سایت هایی که علمی و تحقیقاتی هستند و بیشتر محتوا و مقالات در آنها مهم است باید رنگ بندی ساده داشته باشند. مانند متن سیاه با پس زمینه سفید؛ زیرا کاربر مدت زیادی در این سایت ها برای خواندن مقالات وقت صرف میکند که رنگ بندی ساده از خستگی چشم کاربر جلوگیری میکند.

اما در طراحی سایت فروشگاهی و خدماتی بهتر است از رنگ های شاد و تند استفاده شود. خصوصا برای دکمه ها و نوشته های خاص تا توجه مشتری برای کلیک کردن یا ثبت نام بیشتر جلب شود. استفاده از رنگ های تند فقط باید در بخش هایی از سایت باشد که قصد دارید توجه کاربر جلب شود و اگر در همه جای سایت از رنگ های تند و با کنتراست بالا استفاده کنید باعث خستگی کاربر و نارضایتی او از طراحی سایت شما خواهد بود.

✔️ پیشنهاد مقاله مرتبط :  طراحی گرافیکی وب سایت

منو ها و مسیریابی :
در طراحي وب سایت باید به منوها و مسیریابی آسان در سایت توجه کرد. متاسفانه در بسیاری از طراحی سایت های ایرانی وقتی کاربر میخواهد به بخش مورد نظر برود دچار سردرگمی میشود. برای مثال یک سایت شرکتی که صفحه مخصوص استخدام دارد اما در منو های سایت بخشی به نام استخدام وجود ندارد و کاربر بعد از مراجعه به سایت باید تمامی صفحات سایت را به دنبال بخش مورد نظر بگردد و یا بی نتیجه سایت را ترک کند!

کاربران در بسیاری از سایت ها دنبال موارد راحت هستند. فونت متون باید مناسب باشد، لینک ها به راحتی دیده شوند و…. برای نمونه: خدمات سایت، طراحی سایت درشیراز ، طراحی سایت در فارس ، بلاگ سایت، صفحه تماس و… همه این موارد باید مشخص باشند و به آسانی پیدا شوند. پس هنگامی که وب سایت خود را طراحی می کنید به این نکات توجه کنید. شما باید کوتاه ترین مسیر را برای دسترسی کاربر به مطالبتان هنگام طراحي وب سایت در نظر بگیرید. اگر حجم مطالب زیاد است میتوانید از 2 یا چند منو مختلف استفاده کنید و بخش بندی مطالب سایت را گسترش دهید تا کاربران در کوتاه ترین زمان ممکن به خواسته خود برسند.

درون مایه و محتوای خوب :
یکی دیگر از نکات مهم در طراحی وب سایت حرفه ای و بهینه سازی وب سایت ،درون مایه سایت است که باید به راحتی قابل فهم باشد چون دارای مطالبی است که بازدیدکنندگان و مشتریان را به انجام امور مختلف تشویق می کند. این نکته تمام صفحات وب سایت شما را در بر می گیرد. اگر کاربران متوجه محتوای وب سایت شما نشوند، وب سایت را ترک می کنند؛ پس در طراحي وب سایت، محتوا را با دقت بنویسید.

✔️ پیشنهاد مقاله مرتبط :  مزیت استفاده از favicon

گرافیک و رابط کاربری وب سایت :
یکی دیگر از فاکتورهای مهم در طراحي وب سایت، در نظر گرفتن گرافیک و نوع رابط کاربری است. با توجه به رشد روز افزون سایت های متعدد و ایجاد شدن فضای رقابتی، شما باید در ابتدای کار نما و ظاهر سایت خود را مدنظر قرار دهید و به این نکته توجه کنید که ظاهر یک سایت نشان دهنده نوع محتوا و سلیقه مدیر آن سایت است و اگر سایتی شلوغ و پر از عناصر گرافیکی نامربوط به هم را ایجاد کنید، مطمئن باشید کاربران را از سایت خود دور خواهید کرد. هم چنین باید مطمئن شوید که رابط کاربری که با استفاده از رعایت استاندارهای مناسب در سایت خود ایجاد می کنید، می تواند کاربران را به بخش های مختلف هدایت کند و آنها را مجاب به استفاده از قسمت های مختلف سایت شما کند.

تصاویر در وب سایت :
هیچ کاربری از دیدن یک سایت خشک و بی روح لذت نخواهد برد. برای بخش های مختلف سایت از تصاویر مرتبط و با کیفیت استفاده کنید. این در طراحی وب سایت حرفه ایی بسیار مهم است چون استفاده از تصاویر هم قوانین خاص خودش را داراست.

تراکم و اهمیت آن در بهینه سازی وب سایت :
همیشه سعی در به روز رسانی وب سایت خود داشته باشید. به روز رسانی وب سایت نیز یکی از روش های بهینه سازی وب سایت و سئو است و می تواند به معنی اضافه کردن محصولات جدید ، اصلاح اطلاعات ، افزایش تراکم با استفاده از رسانه های اجتماعی و یا اضافه کردن جاذبه های اضافی برای بازدید کننده بیشتر باشد. در واقع هر چه به روز رسانی بهتری داشته باشید بازدید کننده بیشتری هم خواهید داشت.

✔️ پیشنهاد مقاله مرتبط :  cms چیست؟c

سئوی سایت

اعتبار و ارزش وب سایت :
سایت شما باید صفحه ای جداگانه برای ارتباط بازدیدکنندگان با شما داشته باشد. این صفحه باید شامل اطلاعات تماس مانند ایمیل،فرم ارتباطی،آدرس و شماره تلفن شما باشد؛ مواردی همچون گواهینامه ها، صفحات شبکه های اجتماعی، توضیحات و کامنت ها در محتوای صفحات وب سایت، به شما ارزش و اعتبار می دهد. ارزش سایت یکی دیگر از نکات بهینه سازی وب سایت است.

اطمینان و امنیت سایت :
شما باید به کاربران و مشتریان وب سایت خود این اطمینان را بدهید که مطالب و داده هایی که در اختیار شما قرار می دهند، مخفی و محرمانه خواهد ماند و در اختیار فرد دیگری قرار نخواهد گرفت. اگر شما فروشنده هستید باید از بستر مطمئن SSL استفاده کنید. اگر شما از مشتریان و مخاطبان تقاضای آدرس ایمیل و تلفن می کنید باید به حریم شخصی آنها احترام بگذارید. پس تلاش کنید اعتماد کاربران و بازدیدکنندگان را با حفظ ایمنی اطلاعات آنها جلب کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

بله
خیر
از ارسال بازخورد شما برای ارتقای کیفیت مطالب سپاسگزاریم 🌹🙏
  • اپراتور شماره 1 چاپ و تبلیغات سرویس های طلایی
  • 19 شهریور 1398
  • 1441 بازدید
  • بروزرسانی : 23 اسفند 1402

اشتراک گذاری :  |   |   |   |   |   | 
×