طراحی و چاپ پرچم

 آیا تا کنون به هویت و نشانه کشور خود اندیشیده اید؟

تا به حال به سرگذشت پرچم ها فکر کرده اید؟

پرچم شناسی یک علم است و به اولین شکل پرچم “وکسی لوید” گفته می شود. کلمه “وکسی لوید”  داری ریشه لاتین،  به معنای راهنمایی و هدایت کردن است.

بیش از 4000 سال است که از پرچم استفاده می شود. در طراحی پرچم های معتبر مثل پرچم ایران از فلز استفاده می شد.

در واقع پرچم به عنوان سمبل یا نماد و یا برای فرستادن یک پیام به مخاطب تهیه می شود. امروزه هر کشوری در جهان دارای پرچم است و هر دولتی که تغییر می کند یا روی کار می آید پرچم خاص خودش را دارد، حتی هر سازمان یا گروه هم می تواند برای خود پرچم داشته باشد.

هدف مهم پرچم ها رساندن مفهوم یا سمبل و نماد است. مثل پرچم المپیک که داری 5 دایره داخل هم قرار گرفته که نشان دهنده این است که مردم مختلف از 5 قاره مختلف دور هم می آیند در یک رقابت دوستانه شرکت می کنند. و یا صلح که یکی از پیغام های برگ ها و شاخه های زیتون به جهانیان است و در پرچم سازمان ملل استفاده شده است.

از طرفی کسانی که پرچم را طراحی می کنند هم شغل بسیار مهمی دارند چون باید این اطلاعات و پیام ها را بدون گفتن حرف یا کلمه ای توسط رنگ و علامت یا در برخی موارد با تصویر به مردم نشان دهند.

بعضی از این پرچم ها به مربع هایی تقسیم می شوند بعضی ها حاشیه دارند – یا لبه – مهمترین قسمت پرچم که نقش بسیار مهمی در معنای آن دارد رنگ پرچم است که خود نشان دهنده یا بیان کننده معنا و مفهوم خاص آن کشور است.

✔️ پیشنهاد مقاله مرتبط :  دستگاه تاریخ زن

سال ها پیش پرچم ها با دست و با نخ ها و رنگ های مخصوص نقاشی تهیه می شدند. امروزه پرچم ها را در رول های مخصوص نقاشی طراحی می کنند و به شکل رول هم چاپ می شود بعد با ماشین های مخصوص برش می شود.

در مورد چاپ پارچه و پرچم رسم و سنت های مختلفی وجود دارد که برای انتخاب بهترین راه 2 مورد از بهترین و معمول ترین روش های چاپ را ذکر می کنیم:

1- چاپ سیلک

2- چاپ دیجیتال

چاپ سیلک:

با این روش پرچم ها به صورت خودکار در قطع و اندازه های مشخص با ماشین های چاپ سیلک، چاپ می شوند. این ماشین های چاپ تولید را به صورت بسیار سریع و دقیق انجام می دهند ولی تعداد را محدود می کنند.

چاپ دیجیتال:

با این نوع چاپ پارچه به صورت دیجیتال  چاپ می شود. بزرگترین فایده انتخاب چاپ دیجیتال برای پرچم این است که برخلاف چاپ سیلک هیچ محدودیتی برای تولید ایجاد نمی کند.

بعد از چاپ پرچم، پرچم ها را به جایی که اصطلاحا حمام گفته می شود می برند اول در آب سرد و بعد در آب گرم قرار می دهند این مرحله باعث ثابت شدن رنگ پرچم می شود.

معمول ترین راه برای تولید پرچم چاپ دیجیتال است این چاپ پیشرفته این اجازه را می دهد که پرچم در 4 رنگ، طرح های مختلف، تعداد بالا و با قیمت مناسب تولید شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

بله
خیر
از ارسال بازخورد شما برای ارتقای کیفیت مطالب سپاسگزاریم 🌹🙏
  • اپراتور شماره 1 چاپ و تبلیغات سرویس های طلایی
  • 23 آبان 1397
  • 1354 بازدید
  • بروزرسانی : 23 فروردین 1403

اشتراک گذاری :  |   |   |   |   |   | 
×