پوستر روز دانش آموز

13 آبان – روز دانش آموز که در مبارزه و قیام دانش آموزان متعهد و بیدار بر ضد رژیم شاه و حامیان آن به ویژه استکبار جهانی ریشه دارد، نشانه آن است که این قشر آگاه و متعهد، در راه رسیدن به اهداف والا و عظیم انقلاب اسلامی، چه در زمان طاغوت و چه پس از پیروزی شکوه مند انقلاب اسلامی، از هیچ کوششی فروگذار نکرده است.

نامگذاری روز دانش آموز

روز دانش آموز در ایران مصادف است با ۱۳ آبان هر سال. علت نامگذاری این روز، واقعه کشتار جمعی دانش آموزان تهرانی می‌باشد ; که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند. به منظور گرامی‌داشت این روز، ۱۳ آبان در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز دانش آموز نامگذاری شده است.

وقایع 13 آبان سال 1357

در حالي که انقلاب اسلامي مردم ايران به رهبري امام خميني به روزهاي سرنوشت سازي نزديک مي‌شد همه اقشار مردم ايران از زن و مرد و پير و جوان ، سعي در ايفا نمودن نقش تاريخي خود و عمل به تکليف الهي داشتند . در اين ميان دانش آموزان و نوجوانان شور و حال ديگري داشتند. صبح روز 13 آبان 1357، دانش‌آموزان در حالي که مدارس را تعطيل کرده بودند ; به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صداي اعتراض خود را به گوش همگان برسانند. اين جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجويان و گروه‌هاي ديگري از مردم در زمين چمن دانشگاه اجتماع کردند .

✔️ پیشنهاد مقاله مرتبط :  متن شعر ترحیم مادر

ساعت يازده صبح، مأموران ،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در ميان اين جمعيت خروشان پرتاب کردند ; اما، اجتماع کنندگان در حاليکه به سختي نفس مي‌کشيدند ، صداي خود را رساتر کرده و با فرياد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند . در اين هنگام تيراندازي آغاز شد و جوانان و نوجوانان بي‌گناه ، يکي پس از ديگري ، در خون خود غلتيدند . در اين روز، 56 تن شهيد و صدها نفر مجروح شدند .
حضرت امام در پيامي به همين مناسبت فرمودند: «… عزيزان من صبور باشيد، که پيروزي نهايي نزديک است و خدا با صابران است … ايران امروز جايگاه آزادگان است… من از اين راه دور، چشم اميد به شما دوخته‌ام … صداي آزاديخواهي و استقلال طلبي شما را به گوش جهانيان مي‌رسانم».

دانش آموزان و مبارزه ملی با استکبار

بی گمان، دانش آموزان آگاه و رشید ما در مبارزه با استکبار، همواره نقشی فعّال و فراموش ناشدنی ایفا کرده اند. این عزیزان بودند که در 13 آبان 1357 از آیینه احساس و شعور مردم انقلابی و مسلمان ایران غبار برگرفتند و هویت مسلمانی، خوداتکایی و مبارزه با استکبار را به همگان آموختند . این نوجوانان دانش دوست با شعارهای کوبنده و مشت های گره خورده ، پایه های حکومت مزدور پهلوی را سست کردند .
این جوانان شجاع با قیام خود ، به مستضعفان آموختند که برای به دست آوردن حق خود ، باید با ستم گران بجنگند . اینک و با توجه به آن رشادت ها و حماسه آفرینی ها ، بر دانش آموزان ماست که سهم مهمی در مبارزه با استکبار بر عهده گیرند و چون گذشته، از پیش گامان این قیام ملّی باشند.

✔️ پیشنهاد مقاله مرتبط :  روز اسناد ملی

پیام روز سیزدهم آبان

یوم اللّه سیزده آبان، یادآور حماسه ها، ایثارها و فداکاری های دانش آموزان عزیزمان است. این روز باشکوه ، روز دانش آموز نامیده شد ، تا خاطره ی فرزندان شجاع انقلاب همیشه جاودان بماند و درسی فراموش نشدنی برای تمام دانش آموزان در سراسر جهان باشد ; که با ابرقدرت های چپاول گر به مبارزه بی امان بپردازند و عزّت را بر زندگی ذلت بار ترجیح دهند . روز سیزدهم آبان به همه مستضعفان جهان آموخت که بر ضد مستکبران قیام کنند و حقوق خویش را از چنگال استکبار و استعمار بیرون کشند . پیام روز سیزدهم آبان به مسلمانان این است که تنها در برابر پروردگار جهانیان و مکتب توحید به نماز بایستند . فقط در پیش گاه خدا به کرنش بنشینند و تا همیشه زمان در برابر ظلم و زورگویی ابرقدرت ها سرتسلیم فرود نیاورند .

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

بله
خیر
از ارسال بازخورد شما برای ارتقای کیفیت مطالب سپاسگزاریم 🌹🙏
  • اپراتور شماره 1 چاپ و تبلیغات سرویس های طلایی
  • 12 دی 1397
  • 990 بازدید
  • بروزرسانی : 20 مهر 1402

اشتراک گذاری :  |   |   |   |   |   | 
×